Zdalne monitorowanie pacjenta jest prawdopodobnie jedną z najprzydatniejszych możliwości, którą wykreowała dzisiejsza nauka. Za pośrednictwem takiego monitoringu lekarze mogą mieć kontrolę nad wynikami danej osoby i wiedzieć co się dzieje z pacjentem bez konieczności znajdowania się w pobliżu. Taka technologia wnosi ze sobą mnóstwo korzyści. Między innymi dzięki niej szpitale mogą zmniejszyć koszty obsługi związane z pracą personelu, a także zyskać na czasie reakcji ze względu na to, że mają stały dostęp do wyników w postaci zdalnego monitoringu.
Coraz częściej możemy zauważyć, że zdalne monitorowanie stanu pacjenta zaczyna zwiększać potencjalne możliwości tak zwanej telemedycyny. Czyli badań, które nie wymagają tego, aby pacjent dotarł do szpitala lub innego punktu obsługi medycznej. Praktyka ta staje się tak powszechna, że ankieta przeprowadzona przez Spyglass Consulting Group wykazała, że 88 procent dostawców usług medycznych zainwestowało w zdalne usługi medyczne lub rozpatruje dodanie ich do swoich usług.
Wykorzystanie sztucznej inteligencji w medycynie, czyli kolejny krok naprzód
Sztuczna inteligencja przybiera w medycynie różne formy. Niezwykle przydatne okazuje się uczenie maszynowe, które pomaga nam na co dzień w szpitalach, przychodniach i podczas zabiegów oraz operacji. Ocena dużej ilości danych pacjentów staje się coraz prostsza wraz z rozwojem i ułatwianiem dostępu do sztucznej inteligencji. Tworząc dostosowane algorytmy, programiści mogą naśladować ludzką myśl i pisać programy, które mogą pozornie myśleć, podejmować za nas decyzje oparte na zebranych danych i wykonywać za nas powtarzalne czynności.
W opiece zdrowotnej taka analiza danych jest niezwykle potrzebna, ponieważ pozwala lekarzom w rozpatrywaniu znacznie większej ilości aspektów w krótszym czasie, co przyczynia się do polepszenia efektywności. Kompleksowe wykorzystywanie sztucznej inteligencji w branży medycznej zmniejsza koszty obsługi oraz przyspiesza niektóre powtarzalne prace. To z kolei prowadzi do satysfakcji pacjentów, ponieważ praca personelu medycznego dzięki wsparciu sztucznej inteligencji przechodzi na znacznie wyższy poziom.