Niskie poczucie wartości to problem, który dotyczy dużej części polskiego społeczeństwa. Z zaniżoną samooceną żyje się dość trudno, dlatego warto robić wszystko aby poprawić myślenie o osobie. Okazuje się, że jest kilka dobrych sposobów na to aby wzmocnić samoocenę.
Czym przejawia się niska samoocena i skąd się ona bierze?
Osoby, które cierpią na niską samoocenę źle o sobie myślą, czują się gorsze od innych i mają wysoki poziom lęku. Bardzo często towarzyszy temu bierność i strach przed tym co nowe. Niska samoocena sprzyja też samotności, bo takie osoby gorzej radzą sobie w towarzystwie i mają problemy z wchodzeniem w dobre związki. Brak poczucia wartości stoi także za brakiem osiągnięć na polu zawodowym. Takie osoby bardzo często latami tkwią w nielubianej pracy albo ciągle pracują na najniższym stanowisku. Boją się one zmienić pracę oraz nie mają odwagi, by prosić o podwyżkę.
Niska samoocena zazwyczaj wynika z błędów wychowawczych rodziców. Na tę przypadłość cierpią osoby wychowane w rodzinach, w których były nałogi oraz przemoc. Ponadto wielu rodziców, pomimo faktu, że nie żyją w środowiskach patologicznych, nie potrafi zapewnić wsparcia i ciepła swoim dzieciom. Niska samocena pojawia się wtedy, gdy rodzice źle się wyrażają o dziecku, izolują je od wszystkiego, nie pozwalają na samodzielność albo często krytykują.
Jak możemy wzmacniać nasze poczucie wartości?
Na szczęście nad niską samooceną każdy z nas może pracować, również wtedy, gdy jest osobą dorosłą. Jedna z ważniejszych umiejętności, jakie warto nabyć to dawanie sobie prawa do błędów. Powinniśmy pozwalać sobie na porażki, bo są one dla nas tak naprawdę cennymi lekcjami. Nie warto też dążyć do ideału i zatracać się w perfekcjonizmie. Czasami trzeba odpuścić i pozwolić sobie na bycie wystarczająco dobrym.
Poprawie samooceny sprzyja także dobre rozpoznanie swoich potrzeb. Warto abyśmy wiedzieli co lubimy, co nas drażni i co nam dobrze wychodzi. Powinniśmy także pozwalać sobie na zaspokajanie swoich ważnych potrzeb i częste sprawianie przyjemności. Wiele osób wpada w pułapkę tego, że chcą w pierwszej kolejności zadowalać innych a tymczasem my sami też jesteśmy ważni.
Bardzo dobrą praktyką jest także otaczanie się odpowiednimi ludźmi. Zawsze warto przebywać w towarzystwie i dbać o relacje, bo dzięki temu nasze życie jest szczęśliwsze. Jednocześnie pamiętajmy o tym, by ograniczać kontakty z osobami toksycznymi, które psują nam nastrój i podważają nasze poczucie wartości. Należy dbać o to, by w otoczeniu mieć osoby życzliwe, pogodne i inspirujące. Gdy będziemy mieć do kogoś zaufanie to wiele dobrego przyniesie nam także konstruktywna krytyka. Prawdziwy przyjaciel to ktoś kto wesprze, doradzi oraz zmotywuje do działania.